Madagaskar vo faktoch a číslach

Mapa Madagaskaru

Jeden z najväčších ostrovov sveta je unikátnym miestom, na ktorom o zážitky a dobrodružstvá skutočne nie je núdza. Kedysi nezávislé kráľovstvo, neskôr francúzska kolónia a dnes parlamentná republika. Madagaskar prekvapuje návštevníkov svojou podmanivou prírodou, bohatou kultúrou a lahodnou gastronómiou. O tom všetkom si tiež povieme, na začiatok si ale ostrov predstavíme ako celok.

Geografia Madagaskaru

Rozlohou štvrtý najväčší ostrov sveta (po Grónsku, Novej Guinei a Borneu) zaberá územie veľkosti 587 041 km2. Na mape ho nájdete veľmi ľahko, stačí ak vašu pozornosť zameriate na veľký ostrov v Indickom oceáne ležiaci pri juhovýchodnom pobreží Afriky. V dávnej minulosti bol Madagaskar priamou súčasťou Afriky, pred 120 miliónmi rokov sa však od nej odtrhol a oddelil Mozambickým prielivom. Vďaka takto izolovanej polohe sa na ostrove podarilo zachovať mnohé živočíšne a rastlinné druhy, ktoré časom z afrického kontinentu vymizli. Flóra a fauna Madagaskaru je tak absolútne jedinečná a neporovnateľná s akoukoľvek inou krajinou sveta.

Cestovanie po Madagaskare

Zatiaľčo pobrežie ostrova je rovinaté, jeho vnútrozemie je domovom náhorných plošín a hôr, vrátane najvyššieho vrchu krajiny, Maromokotro (2876 m n. m.). Na ostrove sa nachádza aj niekoľko sopiek, žiadna z nich však v posledných storočiach nevybuchla ani neprejavovala veľkú sopečnú aktivitu. Miestne podnebie je tropické na pobreží, suché na juhu a miernejšie vo vnútrozemí Madagaskaru.

Obyvateľstvo Madagaskaru

V súčasnosti obýva tento africký ostrov približne 23 812 681 obyvateľov, pričom zloženie obyvateľstva je pestré a zahŕňa viaceré malajsko-indonézske etnické skupiny, ako aj potomkov iných afrických a arabských predkov, Francúzov, Indov a kreolov. Tunajší ľudia si dodnes zachovali mnohé domorodé náboženstvá, hoci niektorí z nich sa časom priklonili ku kresťanstvu alebo islamu.

Obyvateľstvo Madagaskaru v tradičnom odeve

Madagaskar má dva oficiálne jazyky, tým prvým je francúzština a tým druhým malgaština. V turisticky frekventovanejších oblastiach sa môžete stretnúť aj s angličtinou. Hlavným mestom ostrova je Antananarivo, ktoré obýva zhruba 2 610 000 obyvateľov. Tunajšia populácia nie je príliš urbanizovaná a preto je väčšina z nej sústredená na vidieku a nie v mestách.

Madagaskar ako republika

Ako už názov tejto podkapitoly napovedá, Madagaskar je republikou, ktorej prezidentom je od roku 2014 Hery Martial Rajaonarimampianina Rakotoarimana. Podľa niektorých údajov ide o jedného z prezidentov s najdlhším menom na svete. Ostrov je zložený zo 6 provincií, ktorými menovite sú Antananarivo, Antsiranana, Fianarantsoa, Mahajanga, Toamasina a Toliara. Miestnou menou je ariary.

Tradičný roľnícky štýl života na Madagaskare

Hlavným štátnym sviatkom krajiny je Deň nezávislosti, ktorý pripadá na 26. jún a vzťahuje sa k roku 1960, kedy Madagaskar získal spolu s niektorými ďalšími africkými krajinami nezávislosť od Francúzska. Vlajka je pomerne jednoduchá, tvorí ju jeden zvislý a dva vodorovné pruhy. Jej farbami sú biela reprezentujúca čistotu, červená znamenajúca nezávislosť a zelená ako symbol nádeje.

Špeciálne pokyny pre turistov

Aby ste mohli do Madagaskaru vycestovať, potrebujete okrem platného pasu aj vízum a spiatočnú letenku. Vízum môžete získať na akomkoľvek veľvyslanectve Madagaskaru, keďže vlastné výhradne určené pre Slovensko nemá. Rovnako nenájdete na Madagaskare slovenskú ambasádu, keďže táto krajina spadá pod správu Veľvyslanectva SR v Pretórii v Juhoafrickej republike.

Ostrov Tsarabanjina pri Madagaskare

Okrem toho sa pred návštevou Madagaskaru turistom odporúča očkovanie proti žltej zimnici, žltačke typu A a brušnému týfusu. Taktiež si je potrebné dať pozor na to, čo budete na Madagaskare piť, všeobecne je lepšie používať balenú vodu a v prípade tečúcej ju pred požitím najprv dostatočne prevariť a prefiltrovať.

Fotografie: © BigStockPhoto.com, © DollarPhotoClub.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 10 Priemer: 2.9]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *