Ambohimanga – sídlo kráľov

Dedinka Ambohimanga, Madagaskar

Madagaskar síce nie je destináciou vyslovene bohatou na pamätihodnosti, to však neznamená, že sa tu žiadne nenachádzajú. Najvýznamnejšou z nich je Ambohimanga, čo je miesto zapísané v zozname UNESCO, ktoré si na Madagaskare nesmie nechať ujsť žiadny pravý milovník histórie.

Poloha a pomenovania

Táto magická dedinka je jedným z najposvätnejších miest Madagaskaru, keďže kedysi bola sídlom kráľovskej rodiny a šľachty. Ambohimanga je zatiaľ vôbec jedinou kultúrno-historickou pamiatkou ostrova zapísanou do Zoznamu svetového dedičstva ľudstva UNESCO, k čomu došlo v roku 2001. Lokalizovať ju môžete v horách približne 25 kilometrov severo-východným smerom od Antananarivo. Vrch je z veľkej časti pokrytý lesmi a jeho výška dosahuje 1468 m n. m.

Budova v historickom komplexe Ambohimanga

Ambohimanga je jednou z tucta posvätných hôr v okolí dnešného hlavného mesta, pričom jej samotné meno značí v malgašskom jazyku „Modrá hora„. Od svojho vzniku v 15. storočí však bola dedina nazývaná rôznymi menami, preto o nej možno nájsť zmienku v historických dokumentoch aj pod označeniami Tsimadilo, Andriamborona a Ambohitrakanga.

Niekdajší domov kráľov

Ambohimanga bola sídlom mnohých kráľov, pričom za najvýznamnejšieho z nich je považovaný Andrianampoinimerina, ktorý sníval o spojení všetkých malgašských kmeňov do jedného mocného národa. Hoci tento sen sa mu nepodarilo naplniť, aj tak zaviedol do svojho kráľovstva viaceré na tú dobu pomerne inovačné opatrenia a reformy. Prikázal pravidelné čistenie ulíc, chránenie miestnych lesov a nechal zriadiť systém zásobovania ryže pre siroty a vdovy. Zachovali sa tiež zmienky o tom, že za obdobia vlády tohto kráľa, rozvíjala Ambohimanga aj výmenný obchod so zahraničím a dostala sa do kontaktu s britskými námorníkmi.

Kráľovský palác v Ambohimanga

Následník Andrianampoinimerina, syn Radama I. splnil sen svojho otca a zjednotil obyvateľov Madagaskaru. Súčasne ale začiatkom 19. storočia aj presunul sídlo svojej vlády do Antananariva, v dôsledku čoho začal vplyv a význam Ambohimangy upadať.

Najväčšie klenoty Ambohimangy

Dnes je Ambohimanga najlepšie zachovaným palácovým komplexom Madagaskaru, uctievaným miestom priťahujúcim množstvo pútnikom a symbolom národnej indentity ostrovčanov. Hoci už ako hlavné mesto nefiguruje, zostáva náboženským centrom pôvodnej viery krajiny. Skladá sa z mnohých kráľovských obydlí, hrobiek, opevnených brán, fontán, obetných kameňov zvierat zebu a kráľovských stromov. K Ambohimange patrí okrem toho aj sídlo spravodlivosti, verejné námestie Fidasiana a poľnohospodársky obrábané políčka, kde sa pestovala hlavne ryža. Viaceré rastliny miestnych lesov využívali ľudia na medicínske účely a niektoré z nich nikde inde na svete nerastú.

Hradby kráľovského paláca v Ambohimanga

Väčšina miestnych pokladov je pozorne strážená v dome kráľa Andrianampoinimerina v palácovom komplexe Mahandrihono. Jeho zbierku tvoria okrem iného dobové zbrane, šperky a hudobné nástroje, hlavne bubny. Blízke sídlo kráľovnej Ranavalony I. je naproti tomu pútavou ukážkou dobového nábytku. Celý kráľovský komplex bol v minulosti chránený vysokými múrmi, z toho opevnenia sa zachovala do súčasnosti už len čiastka.

Praktické informácie pre návštevníkov

Ako sa spomenulo, Ambohimanga sa nachádza blízko Antananarivo a prístupová cesta k nej je v relatívne dobrých podmienkach. Napriek tomu vám cestovanie do tejto lokality z hlavného mesta môže zabrať hodinku až tri, vzhľadom na všeobecnú chaotickosť autobusovej dopravy na Madagaskare. Preto je ideálne rezervovať si na výlet celý deň. Komplex je verejnosti prístupný denne od deviatej ráno do piatej večer. Pri vstupe do Ambohimangy natrafíte na mapu celého objektu a súčasne môžete za drobný poplatok využiť služby niektorého z miestnych sprievodcov. Tí vás prevedú hlavnou historickou časťou, pričom k múrom a lesom Ambohimangy sa môžete ľahko dostať neskôr peši na vlastnú päsť.

Historická pevnosť Ambohimanga

Fotografie: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 3 Priemer: 4.3]
Posledné komentáre
  1. Juraj

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *