Sainte Marie – raj v Indickom oceáne

Ostrov Sainte Marie, Madagaskar

Mali by ste vedieť, že hoci o Madagaskare väčšinou hovoríme ako o ostrove, v skutočnosti sú jeho súčasťou aj viaceré ostrovčeky. Ich veľkosť je v porovnaní s ich gigantickým bratom síce zanedbateľná, napriek tomu si však zaslúžia pozornosť vďaka svojím pestrým turistickým možnostiam. Typickým príkladom je nádherná Sainte Marie.

Mená, legendy a história

Pomenovanie Sainte Marie prináleží maličkému a podlhovastému ostrovu pri východnom pobreží Madagaskaru. Od svojho veľkého suseda je vzdialený približne 8 kilometrov a jeho celková dĺžka je 57 km. Ako ste určite uhádli, názov ostrova pochádza z francúzštiny, hoci aj malgaššký jazyk má preň vlastné označenie. Druhým menom ostrovčeka je tak Nosy Boraha, čo znamená Ostrov žien. O tom prečo sa takto volá panujú viaceré legendy, ktoré vám miestni obyvatelia s radosťou vyrozprávajú.

Ostrov Sainte Marie zo vzduchu, Madagaskar

Na jeho území sa ukrýva množstvo zátok, vďaka čomu bola Saint Marie v minulosti obľúbeným cieľom pirátov. Zvyšky niektorých z ich potopených lodí možno dodnes obdivovať v zátoke Baie des Forbans, pričom sa hovorí, že jedna z nich patrila slávnemu Kapitánovi Kiddovi. Neďaleko natrafíte aj na pirátsky cintorín, kde sú hrobky zdobené obrázkami skrížených lebiek a desivými citátmi. Okrem nich  však ostrov odjakživa priťahoval aj rybárov a obchodníkov prichádzajúcich nielen z Afriky, ale aj Ázie a Európy.

Vodné aktivity a veľryby

Sainte Marie ponúka turistom podmanivé pieskové pláže, tyrkysové more a aj vlastnú koralovú bariéru. V tunajších vodách si môžete vyskúšať okrem plávania aj potápanie či rybolov a neskôr si oddýchnuť pri ochutnávaní kokosov na pláži. Vnútrozemie ostrova je pre zmenu posiate hustou vegetáciou, v ktorej pomedzi stromy kakaovníkov a vanilky žblnkocú potôčky a pramene.

Tropická pláž ostrova Sainte Marie, Madagaskar

Medzi júlom a septembrom plávajú v okolí ostrova veľryby druhu vráskavec dlhoplutvý. Ich pozorovanie je emotívnym zážitkom pre cestovateľa akejkoľvek vekovej kategórie. Je pravdou, že tejto aktivite sa môžete venovať aj na iných miestach Madagaskaru, práve na Sainte Marie však uvidíte vráskavce z najväčšej blízkosti v uzavretejšom priestore prielivu, vďaka čomu sa v ňom zdržia dlhšie. Veľryby sa tu zrejme cítia bezpečne, čoho dôkazom je, že niektoré z nich pretrvajú v okolí ostrova dostatočne dlho na to, aby sa rozmnožili a začali vychovávať svoje mláďatá.

Služby pre turistov

Mimochodom, ak by ste si mysleli že všetky tieto prírodné klenoty máte na dosah len z luxusných hotelov, tak ste na omyle. Naopak na ostrove nájdete široké spektrum ubytovacích možností, od bungalovov a hostelov až po elegantné hotely vysokej kvality. Napriek tomu, že na Sainte Marie pribúda turistických vymožeností, lokalita si stále zachováva svoje divoké čaro a tradičný vzhľad. Najlepším a najpohodlnejším spôsobom ako ju môžete spoznať do najmenších podrobností, je vybrať sa na jej preskúmavanie na bicykli.

Mólo na pláži ostrova Sainte Marie, Madagaskar

Väčšina turistických vymožeností, vrátane nákupných, bankových a zdravotníckych stredísk je sústredená v mestečku Ambodifotatra. To sa rozprestiera pozdĺž prístavu a ak by ste mali chuť na návštevu nejakej tej pamiatky, zamierte do miestneho katolíckeho kostola alebo starej pevnosti na kopci.

Blízke okolie Sainte Marie

Pri ostrovčeku Sainte Marie sa nachádzajú aj ďalšie ešte menšie ostrovčeky, ktoré stoja za zmienku. Jedným z nich je napríklad Ile aux Nattes, ktorého pláže sú rovnaké lákavé ako hory poskytujúce úžasný výhľad do širokého okolia. Podobne ako Madagaskar, aj južné pobrežie Ile aux Nattes je domovom viacerých druhov lemurov. Pre pozorovanie prírody je veľmi vhodný aj Ile aux Sables pokrytý lesmi a spojený s podmorskou jaskyňou plnou tajomstiev.

Fotografie: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 5 Priemer: 4.4]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *