Nadšenie Madagaskaru pre šport

Futbalový zápas na štadióne

Je zaujímavé, ako si Madagaskar dokázal udržať niektoré svoje tradičné športy a zároveň sa ňom tešia veľkej popularite aj športové disciplíny, ktorým sa venujú mnohé ďalšie krajiny sveta. Popri priaznivcoch typického bojového umenia Moraingy tu tak stretnete aj nadšených hráčov futbalu, rugby, basketbalu, tenisu, ako aj atlétov, boxérov a bojovníkov judo. Pre niektorých obyvateľov je šport skôr hobby, iní sa mu venujú naplno na profesionálnej úrovni.

Pôvodné športové tradície

Bojová technika Morainga nazývaná aj Ringa je obzvlášť populárna v pobrežných osadách a súboj dvoch mladých mužov často sleduje celá dedina, povzbudzujúc svojho favorita. Bojovníci musia byť obratní, rýchli a disponovať fyzickou kondíciou. Preto sa v minulosti Morainga využívala ako istá forma prípravy pred bojom. Pri súboji sa používajú hlavne päste a hoci sa tento šport tak podobá na box, je o niečo menej násilnejší.

Po celé stáročia sa na ostrove hrávala aj hra Fanorona, ktorej sa pôvodne venovali králi vo výšinách a neskôr svoje pôsobisko rozšírila prakticky na celé teritórium Madagaskaru. Preto je často považovaná za národnú hru, pričom si vyžaduje šikovnosť a schopnosť strategického a rýchleho uvažovania. Táto stolová hra vzdialene pripomína dámu a šach a hráva sa na predlohe pokreslenej prepojenými čiarami.

Futbalový ošiaľ

Hoci sa futbalový tím Madagaskaru prezývaný Barea zatiaľ nezúčastnil Svetového pohára organizovaného federáciou FIFA, úspešnejší bol na regionálnej úrovni ako účastník pohára COSAFA Cup organizovaného pre krajiny oblasti južnej Afriky. Pravidelne sa zúčastňuje aj Indo-oceánskych ostrovných hier (Indian Ocean Island Games), čo je športová udalosť konajúca sa aj pre Komory, Maurícius, Seychelly, Maldivy, Mayotte a Réunion. Madagaskar dvakrát zvíťazil vo futbalovej kategórií a v roku 2023 bude hostiteľom tohto podujatia.

Vo futbale sa v krajine organizujú viaceré súťaže regionálnej (Regionálna liga Anamalanga) a národnej úrovne (Liga majstrov THB, Pohár Madagaskaru). Niektorí futbalisti ostrova sa dokázali presadiť aj v zahraničí a stali sa tak súčasťou viacerých, predovšetkým francúzskych klubov. Existuje tu aj národný futbalový tím žien, pre nedostatok hráčiek sa však príliš nerozvíja a preto sa dosiaľ príliš neprezentoval na Majstrovstách Afriky v ženskom futbale.

Madagaskar na olympiáde

Nežnejšia časť populácie je mimochodom na Madagaskare činná aj v oblasti basketbalu a tenisu. V rámci oboch týchto disciplínach sa miestne delegácie zúčastnily olympiády v čínskom Pekingu v roku 2008. Na letné olympijské hry vysiela Madagaskar svojich zástupcov už od roku 1964, na tie zimné od roku 2006. Doteraz sa mu nepodarilo získať olympijskú medailu, všeobecne najúspešnejšie však dopadol atlét zo 60. rokov, Jean-Louis Ravelomanantsoa.

Fotografie: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 3 Priemer: 4.7]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *