Lemur – pravý predstaviteľ madagaskaru

Lemur kata na Madagaskare

Živočíšna ríša Madagaskaru patrí k tým najunikátnejším na svete. Jej hlavným reprezentantom je primát, ktorý v predstavách ľudí často ostrov zosobňuje. Preto venujeme lemurom špeciálnu pozornosť, priblížime si ich charakterové črty a predstavíme niektoré zo známych druhov tohto živočícha.

Všeobecné črty lemurov

Niet najmenších pochýb o tom, že lemury patria k hlavným symbolom Madagaskaru a mnohým z nás napadnú pri vyslovení mena ostrova práve tieto primáty a naopak. Žije tu približne 90% z celkovej populácie lemurov na svete. Lemury obývajú celé územie Madagaskaru, hoci na niektorých miestach sa vyskytujú vo väčších počtoch než na iných.

Lemur kata

Ríša lemurov je pritom veľmi rôznorodá a zahŕňa niekoľko desiatok druhov, ktoré sú rôznorodé veľkosťou, farbou aj vzhľadom. Pre všetky druhy sú ale všeobecne charakteristické veľké oči, špicatý nos, hodvábna srsť a dlhý chvost, ktorý môže byť v niektorých prípadoch dokonca dlhší než zvyšok lemurovho tela. Lemury sa vyznačujú silným zrakom, hoci je známe, že nedokážu dobre rozlišovať farby. Mimochodom samotné označenie „lemur“ pochádza z latinského jazyka a mohli by sme ho preložiť ako „duch noci“ alebo „nočný duch“.

Pestrosť lemurej ríše

Najmenší z lemurov žijúcich na Madagaskare je Maki trpasličí (Microcebus murinus), ktorého dĺžka tela bez chvosta dosahuje len 11 centimetrov. Naopak najväčší Indri (Indri Indri) môže dorásť až do dĺžky 80 centimetrov. Indri sa vyznačuje aj prenikavými zvukmi podobnými veľrybiemu spevu, ktorý možno počuť doďaleka. Obýva východ Madagaskaru a jeho potravou je ovocie a listy stromov.

Hnedý lemur vari

Viaceré lemury sú nočné tvory, typickým príkladom je Ksukol chvostnatý (Daubentonia madagascariensis), ktorý sa živí hlavne hmyzom a za týmto účelom sa mu vyvinul obzvlášť dlhý prst. Ten mu umožňuje dostať hlbšie do kmeňov stromov a vytiahnuť odtiaľ chrumkavú pochúťku, ktorou sa ksukol živí. Zároveň tam objaví aj semienka a kvety, na ktorých si tiež rád zgustne. Tohto samotárskeho živočícha nájdete predovšetkým na území ostrovčeka Rouge a v národných parkoch a rezerváciách ako sú Berenty, Isalo alebo Périnet. Jeho populácia je však ohrozená vzhľadom na ubúdanie lesov, v ktorých žije. Niektorí domorodci si myslia, že Ksukol prináša nešťastie a preto, ak na nejakého natrafia, neváhajú ho usmrtiť.

Lemur na Madagaskare

Najznámejším predstaviteľom lemurov Madagaskaru je Lemur kata (Lemur catta) sivostriebornej farby zdobený charakteristickým dlhých chvostom s bielo-čiernym pruhovaním. Patrí k väčším lemurov a v prírode sa s ním príliš často nestretnete. Naopak ho nájdete v mnohých zoologických záhradach sveta, vrátane tých slovenských. Jeho pôvodným domovom však zostávajú južné oblasti Madagaskaru, kde žije v rodinných skupinkách.

Lemur sifaka

O lemurovi Sifaka (Propithecus) ste už možno počuli aj pod prezývkou „tancujúci lemur„. Tú si získal vďaka spôsobu, ktorým sa pohybuje na zadných nohách po zemi a ktorý nápadne pripomína tanec. Tento lemur je podobne ako Indri tiež dosť hlučný a môžete ho sledovať v západných regiónoch Madagaskaru, kde pojedá listy, ovocie a kvetiny.

Fotografie: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 16 Priemer: 3.3]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *